Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin złożył dymisję!

Wicepremier, minister nauki i lider Porozumienia Jarosław Gowin poinformował w poniedziałek, że podaje się do dymisji. Dodał, że na stanowisko wicepremiera rekomenduje minister rozwoju Jadwigę Emilewicz. 

Gowin przekazał, że Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć.

Poinformował, że sam nie poprze ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Dodał jednak, że przekonał kolegów, by dać jej szansę. Jak powiedział Gowin, ta ustawa zostanie poparta przez większość posłów Porozumienia.

Projekt został złożony we wtorek i zgodnie z nim w wyborach prezydenckich możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom. Posłowie PiS złożyli również do projektu autopoprawkę, która zakłada, że w zarządzonych na 10 maja wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie korespondencyjne będzie jedynym sposobem oddania głosu. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów.

Gowin poinformował w poniedziałek, że dzisiaj zostanie złożony projekt zmiany konstytucji z podpisami klubu PiS, w tym z podpisami prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Zapowiadał jego złożenie w piątek.

Zakłada on siedmioletnią kadencję prezydenta bez możliwości reelekcji oraz jednocześnie przedłużenie kadencji obecnego prezydenta o dwa lata. Opozycja sprzeciwiła się tym propozycjom.

Udostępnione dzięki: TVN 24